«Просунуті» економісти причепилися до наших облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), які активно скуповують нерезиденти: бачать там піраміду, ризики для курсу гривні. Але ризики для нашої національної валюти там невеликі.

По-перше, якщо іноземці дуже сильно і всі одночасно захочуть вийти з ОВДП, то просто цього не зможуть зробити, бо ніхто у них не купить ці цінні папери. А якщо і купить, то зі знижкою 40%-60%. Відповідно, накупити багато валюти на вторговані гроші вони не зможуть.

Друге і головне — хай там як, про такий ризик вже говорено-переговорено. Він — зрозумілий, і до нього готові, в тому числі, в Національному банку України. Тобто, проблема чітко окреслена, ситуація під контролем.

Читайте також — Борщ-бонди, або Велике досягнення України в 2019 році

Але в нашому платіжному балансі є багато інших «потенційних пірамід», не меншого, ніж ОВДП розміру, які не є ані зрозумілими, ані окресленими. І там може статися все, що завгодно. І до цього в нас ніхто не готовий.

Ось два приклади.

Приклад 1

Стаття платіжного балансу «торгові кредити», яка «принесла» в Україну у 2019 році рекордні $4,2 млрд (майже стільки ж, як і валюта від покупців ОВДП). В теорії — це валюта, яку недоплатили наші імпортери (хоча на практиці, це може бути все, що завгодно). 

А якщо так, то цю валюту потрібно буде віддавати вже і зараз. І якщо ці долари/євро/юані дійсно треба буде віддавати – то наслідки для гривні будуть в рази тяжчими, ніж від малоймовірної втечі нерезидентів з ОВДП. І проблема в тому, що в НБУ не розуміють природу цих кредитів, а отже ніяк не готові до можливого «шухеру».

Читайте також — Попит на українські ОВДП — чудо, а не фінансова піраміда

Приклад 2

Стаття платіжного балансу «готівкова валюта поза банками», яка в 2019 році «винесла» з фінансової системи України в невідомому напрямку $3,4 млрд. При чому, тенденція «виносу» — досить промовиста: $0,4 – $2,4 – $3,4 млрд відповідно у 2017 – 2018 – 2019 роках. 

Ці долари, що зникають невідомо куди, теж можуть негативно вплинути на курс гривні. І схоже, що природа цього «виносу» теж незрозуміла нашим регуляторам. Бо вони не знаходять кращого рішення, ніж очікувати, що ця проблема вирішиться сама собою: НБУ очікує, що «виніс готівки» зменшиться до $1,1 млрд у 2020 році.

Читайте також — ОВДП порівнюють з фінансовою пірамідою МММ. це маніпуляція

Чому у них такі очікування – мабуть, вони й самі не розуміють. А якщо їх прогноз не здійсниться, і продовжиться тенденція зростання?

Стануть чи ні ці невеличкі статті платіжного балансу «чорними лебедями» для гривні – важко сказати. Але якщо у нас і буде «чорний лебідь», то народиться від десь у таких статтях, а не на ринку ОВДП.

Еще по теме